EKO odżywka do włosów. Ekologiczny hit czy kit?

Świat idzie do przodu, technologia się rozwija, a mimo tego wciąż wracamy do dawnych sposobów pielęgnacyjnych. Do łask wracają naturalne składniki. Coraz chętniej sięgamy po organiczne produkty. Raczej unikamy chemii. Czy stosowanie eko odżywek do włosów lub szamponów ma swoje uzasadnienie? Czy raczej jest to kolejna nieopłacalna moda?

Eko odżywka do włosów

Warto zacząć od wyjaśnienia tego, czym jest ekologiczna odżywka do włosów. Właściwie, jaka jest różnica między nią a tradycyjnym produktem. Główną różnicą jest skład odżywki do włosów, na który powinno się zwracać uwagę w trakcie zakupu. Ekologiczne odżywki do włosów charakteryzuje formuła wolna od parabenów, alkoholi, silikonów, sztucznych barwników i innych chemicznych substancji dodatkowych. Organiczny skład to wyznacznik ekologiczności, który oznacza naturalne pochodzenie.

Świadczy o tym, że eko odżywka oferuje działanie oparte na skoncentrowanych składnikach roślinnych pozyskanych z ekologicznych upraw.

O jakich składnikach odżywki do włosów mowa? Jest ich kilka.

  • oleje roślinne tłoczone z nasion, orzechów lub owoców,
  • ekstrakty i wyciągi z liści, łodyg, kwiatów, pędów roślinnych,
  • maceraty oraz soki roślinne itp.

Eko wcale nie znaczy gorzej

Najczęściej pojawia się pytanie odnośnie tego, czy warto stosować eko odżywki do włosów. Nie da się jednoznacznie określić, czy dla każdego jest to dobre wyjście. Wszyscy znacząco różnimy się od siebie, a więc działanie eko odżywek też może być różne u innych osób. Nie mniej jednak da się wyróżnić kilka zasadniczych różnic i podobieństw w odżywkach ekologicznych i tradycyjnych. To właśnie świadczy o tym, że działanie odżywek do włosów eko wcale nie jest gorsze!

Skoncentrowana formuła odżywki do włosów eko jest bardziej bezpieczna, bo znajdziemy w niej tylko naturalne składniki. W przypadku tradycyjnej odżywki do włosów istnieje duże prawdopodobieństwo, że w składzie są sztuczne substancje, które mogą uczulać. Co wcale nie oznacza, że eko odżywka do włosów nie może powodować uczuleń! Może, bo alergenem są także niektóre rośliny, orzechy itp. Mimo wszystko eko odżywka zawsze oznacza większą kontrolę nad składem i jego przejrzystość.

Działanie odżywki do włosów na bazie organicznych składników nie jest gorsze, choć istnieje taki stereotyp. Chemiczne substancje w składzie nie oznaczają lepsze skuteczności. Naturalne oleje lub ekstrakty roślinne działają bardzo podobnie, a niejednokrotnie bardziej kompleksowo i długotrwale.