Jak poprawnie używać odżywki do włosów?

Stosowanie odżywki do włosów to błahostka. Nie może być w nim nic trudnego. Czyżby? Statystyki pokazują zupełnie coś innego. Najczęstszą przyczyną wizyt u trychologa („lekarza od włosów”) jest niewłaściwe stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, także odżywek do włosów. Nie czytamy etykiet, nie stosujemy się do zaleceń producenta i produktów używamy na czuja. Nic dziwnego, że są nieskuteczne i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Odżywki do włosów można porównać do kremów na cerę. Działanie jest takie samo. Oba produkty są odpowiedzialne za pielęgnację, ochronę, odżywianie, nawadnianie, wygładzanie i zapewnienie zdrowego blasku. Jednak ich skuteczność opiera się na dwóch kwestiach: odpowiednim doborze i poprawnym stosowaniu kosmetyków.

Stąd tak ważne jest, aby odżywkę do włosów nakładać zgodnie z zaleceniami.

Jak poprawnie używać odżywki do włosów?

1. Zazwyczaj aplikujemy zbyt dużą ilość kosmetyku naraz. Nie należy nakładać za dużo odżywki do włosów. Nadmiar może niepotrzebnie obciążyć pasma. W przypadku odżywek do włosów nie sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”. Jeśli producent zaleca na opakowaniu odżywki, aby na całą długość użyć np. jedną pompkę, to powinniśmy się tego trzymać. Większa ilość odżywki na włosach wcale nie sprawi, że odżywka będzie bardziej skuteczna.

2. Aplikacja odżywki do włosów powinna być staranna. Nie powinno się nakładać produktu byle jak i oczekiwać natychmiastowych efektów. Najlepiej wszystkie włosy zaczesać do przody, bo w ten sposób łatwiej będzie nakładać odżywkę na włosy od nasady po końce. Większą uwagę powinno się też przykładać do miejsc szczególnie zniszczonych. Odżywka na włosach nie musi być rozprowadzona równomiernie – jeśli mamy zniszczone końcówki, z powodzeniem na nie możemy nałożyć nieco więcej produktu.

3. Odżywki nie należy też wcierać w skórę głowy. Zasada jest tutaj nieco inna niż w przypadku olejów roślinnych, które można stosować zarówno na skalp i włosy. Odżywka do włosów (jak sama nazwa wskazuje) powinna znaleźć się tylko na włosach. Należy omijać skórę głowy i nie wcierać odżywek w skalp, o mogą podrażniać skórę, powodować nadmierny łojotok lub pojawianie się łupieżu. Do wcierania w głowę przeznaczone są inne kosmetyki np. wcierki.

4. Często popełnianym błędem jest również przetrzymywanie odżywki na włosach. Zasada jest taka sama jak w punkcie nr 1. Powinniśmy trzymać się czasu aplikacji podanego na opakowaniu. Jeśli producent zaleca spłukać odżywkę po 5 minutach to oznacza, że ten czas jest najbardziej optymalny, potem odżywka do włosów nie wykazuje już żadnego działania lub (co gorsza) może działać szkodliwie.